Shakespeare Coffee & Bistro http://shakespearebistro.com As You Like It Wed, 14 Jun 2017 08:11:16 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.8 Yenilenen Deepo (Mall of Antalya) şubemiz hizmete girdi http://shakespearebistro.com/duyuru/yenilenen-deepo-mall-of-antalya-subemiz-hizmete-girdi/ Mon, 17 Apr 2017 13:51:33 +0000 http://shakespearebistro.com/?p=1385 Shakespeare Deepo / Mall of Antalya

Deepo şubemiz, Deepo Outlet Center bitişiğindeki Mall of Antalya Alışveriş Merkezi’nde bugün hizmet vermeye başladı. Daha önceki yeri değişmeyen, ancak konumu itibarıyla hem Deepo hem de önümüzdeki günlerde açılacak olan Mall of Antalya ziyaretçilerini ağırlamaya hazırlanan Deepo şubemiz, yenilenen dekorasyonu ve görünümüyle konseptimizin en güncel örneği haline geldi.

Yeni iç mekan detaylarıyla göz dolduran Shakespeare Coffee & Bistro Deepo, açık havada oturmayı tercih eden misafirlerini artık çok daha geniş bir alanda ağırlayabilecek.

]]>
Runatolia Makarna Partisi Barilla ve Shakespeare işbirliğiyle http://shakespearebistro.com/duyuru/runatolia-makarna-partisi-barilla-shakespeare-isbirligiyle/ Sat, 04 Mar 2017 12:26:28 +0000 http://shakespearebistro.com/?p=1360 Runatolia 2017’de Barilla ve Shakespeare Makarna Partisi

Her yıl Antalya’da gerçekleştirilen Runatolia Maratonu’nun geleneksel Makarna Partisi (Pasta Party) Barilla ve Shakespeare işbirliğiyle organize edildi. 3 Mart ve 4 Mart 2017 tarihlerinde Cuma–Cumartesi iki gün süren Makarna Partisi, bu yıl Terracity Alışveriş Merkezi terasındaydı.

Yarın (5 Mart 2017, Pazar) yapılacak Maraton öncesi güneşli ama rüzgârlı bir Antalya ikliminde, açık havada gerçekleşen etkinliğin ikinci gününe sporcuların ilgisi yoğun oldu.

Shakespeare Coffee & Bistro mutfak, lojistik ve servis ekipleri, 2017 Runatolia Maratonu koşucularını Barilla tarafından partiye özel temin edilen iki çeşit sıcak makarna, makarna salatası ve diğer salata çeşitleri hazırlıkları ile sıcak-soğuk açık büfe sunumuyla ağırladı.

Runatolia 2017’de Barilla ve Shakespeare Makarna Partisi

Runatolia 2017’de Barilla ve Shakespeare Makarna Partisi

Runatolia 2017’de Barilla ve Shakespeare Makarna Partisi

Runatolia 2017’de Barilla ve Shakespeare Makarna Partisi

]]>
Forum Bornova şubemiz açıldı http://shakespearebistro.com/duyuru/forum-bornova-subemiz-acildi/ Mon, 14 Mar 2016 18:19:40 +0000 http://shakespearebistro.com/?p=1148 Shakespeare Coffee & Bistro Forum Bornova

Shakespeare Coffee & Bistro, Forum Bornova’da açıldı. Daha önce yine GLOBE Restaurants tarafından Wing Stop markasıyla işletilen mekân, bundan böyle müdavimlerini Shakespeare lezzetleri ve konukseverliğiyle ağırlamaya devam edecek.

Shakespeare Coffee & Bistro Forum Bornova açıldı!

]]>
Bir gala akşamı ve bir gala daha… http://shakespearebistro.com/etkinlik/bir-gala-aksami-ve-bir-gala-daha/ Fri, 04 Mar 2016 08:53:12 +0000 http://shakespearebistro.com/?p=1137 ADT prömiyeri

Barış Eren’in yazıp yönettiği iki perdelik bir oyun olan “Soğuk Bir Berlin Gecesi” isimli oyunun prömiyeri Antalya’da yapıldı.

Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde sahnelenen oyunun gala kokteylini gerçekleştiren Shakespeare ekibi, oyunda rol alan sanatçılar, katkısı bulunan tasarımcılar ve Antalya Devlet Tiyatrosu (ADT) yönetmeni oyuncu, yönetmen ve sanat yönetmeni Selim Gürata ile birlikte günün anısına hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Selim Gürata ve Shakespeare ekibi, ADT Prömiyerinde

Shakespeare Coffee & Bistro, duyduğu sosyal sorumluluk çerçevesinde sanatçılara ve konseptine ilham veren tiyatro alanına böylesi güzel vesilelerle destek sunmaya devam ediyor.

]]>
Guido Barilla, ziyaretiyle onurlandırdı http://shakespearebistro.com/duyuru/guido-barilla-ziyaretiyle-onurlandirdi/ Tue, 19 Jan 2016 15:56:54 +0000 http://shakespearebistro.com/?p=1064 Guido Barilla, M. Zeki Özen, Claudio Colzani, Güneş Karababa

Guido Barilla, M. Zeki Özen, Claudio Colzani, Güneş Karababa

Barilla Group Başkanı Guido Barilla bugün Lara şubemizdeydi. Guido Barilla ve Barilla CEO’su Claudio Colzani, Barilla Gıda A.Ş. VP’si Güneş Karababa ve üst düzey yöneticileriyle birlikte bir günlüğüne geldikleri Antalya’da Shakespeare’i ziyaret ettiler.

Misafirlerimiz, Shakespeare Coffee & Bistro Lara’daki öğle yemeğinde kurucu üyemiz M. Zeki Özen tarafından ağırlandı.

]]>
Türkiye’nin İlk Sertifikalı Komileri http://shakespearebistro.com/duyuru/turkiyenin-ilk-sertifikali-komileri/ Thu, 19 Nov 2015 22:13:29 +0000 http://shakespearebistro.com/?p=1054 ATSO Komi Yeterlilik Belgesi Ödül Töreni

İHA — Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi (MESEM)’in düzenlediği sınavlarda başarılı olan Servis Görevlisi Seviye 2 çalışanları sertifikalarını aldılar. ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, Başkan Yardımcısı Mustafa İssi, Shakespeare Coffee & Bistro’nun yöneticileri ve MESEM Müdürlüğü yetkililerinin katıldığı sertifika töreninde Komi olarak görev yapan 6 kişiye belgeleri verildi.
ATSO Başkanı Davut Çetin, “Shakespeare’in 6 çalışanına Türkiye’deki ilk Mesleki Yeterlilik Belgelerini takdim etmekten büyük bir mutluluk duyuyorum” şeklinde konuştu.

Ayrıntılı Haber: TÜRKİYE’NİN İLK SERTİFİKALI KOMİLERİ

]]>
Shakespeare ilklere imza atmaya devam ediyor http://shakespearebistro.com/duyuru/shakespeare-ilklere-imza-atmaya-devam-ediyor/ Wed, 01 Jul 2015 20:58:38 +0000 http://shakespearebistro.com/?p=941 Seviye 5 Servis Yöneticisi Mesleki Yeterlilik Belgesi

Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK)’nın Ulusal Yeterlilik programı kapsamında Türkiye’nin Avrupa Birliği standartlarında Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip ilk Restoran Müdürleri (Seviye 5 Servis Yöneticisi) Shakespeare yöneticileri oldu.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) bünyesindeki Mesleki Sınav ve Sertifikasyon Merkezi (MESEM) tarafından gerçekleştirilen sınavları başarıyla tamamlayan ekip arkadaşlarımız, belge ve kartlarını 26 Haziran 2015 tarihinde ATSO’da düzenlenen törende teslim aldılar.

ATSO Mesleki Yeterlilik Belgesi töreni

Türkiye’nin AB standartlarında belge veren ilk odası ATSO

Yeterlilik Belgesi teslim töreninde bir konuşma yapan ATSO Başkanı Davut Çetin, “Bugün AB’deki birçok ülke, mesleklerin standartlarını ve yeterlilik kriterlerini belirlemiş durumdadır. Türkiye’de ise kat edilmesi gereken çok mesafe bulunuyor. Mesleki Yeterlilik Belgesi verme yetkisine sahip Türkiye’nin ilk odası olarak önümüzdeki süreçte bu konunun önem kazanacağını görebiliyoruz.” “Artık mesleki yeterlilik belgesinin gönüllülükten çıkıp arandığı, tercih edildiği, fark yarattığı bir döneme giriyoruz” değerlendirmelerinde bulundu. Türkiye’nin ilk Mesleki Yeterlilik Belgelerinin 2014 yılında ATSO tarafından verildiğini anımsatan Çetin, “Bugün de Türkiye’nin Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip ilk restoran müdürlerine belgelerini veriyoruz.” dedi.

Törende bulunan POYD Başkanı Ali Kızıldağ ve Shakespeare Coffee & Bistro Kurucu Ortağı M. Zeki Özen de yaptıkları konuşmalarda ATSO Yönetimi’ne mesleki eğitim çalışmalarına verdikleri desteklerden dolayı teşekkür ettiler.

Shakespeare’in ilk 11’i açıklandı

Türkiye’nin AB ülkelerinde de geçerli mesleki yeterlilik belgesine sahip ilk restoran müdürleri; Ahmet Bildiren, Devrim Y. Kayaöz, Erdal Gündüz, Ersin Akçay, Ömer Uysal, Sedat Diri, Serkan Öztürk, Sevilay Uysal, Süleyman Sevimli, Yaşar Özkızılcık ve Yusuf Salıbaşı oldular.

Türkiye’nin AB standartlarında Mesleki Yeterlilik Belgesi’ne sahip ilk Restoran Servis Yöneticileri

Başarılı arkadaşlarımızı kutluyor, Yiyecek-İçecek sektöründe hep birlikte bir ilke daha imza atmış olmaktan onur duyuyoruz.

]]>
TripAdvisor “Mükemmellik” ödülünü aldık http://shakespearebistro.com/duyuru/tripadvisor-mukemmellik-odulunu-aldik/ Wed, 17 Jun 2015 08:23:09 +0000 http://shakespearebistro.com/?p=934 Mükemmellik Sertifikası 2015 Yılı Kazananı Shakespeare Coffee & Bistro Konyaaltı… Shakespeare Konyaaltı dünyanın en büyük seyahat sitesinde gezginlerin yorumları sonucunda en iyi performans gösteren restoran seçildi.

TripAdvisor’ın ödülle ilgili olarak aktardığı bilgiler şöyle:

“Bu yıl beşinci kez verilen ödül, mükemmel bir konukseverlik sergileyen işletmeleri onurlandırmak için ve sadece TripAdvisor’da sürekli olarak olağanüstü gezgin yorumları alan kuruluşlara verilmektedir. Mükemmellik Sertifikası ödülü, müşterilere sürekli olarak üstün bir tecrübe sunan tüm dünyadan konaklama tesisleri, restoranlar ve gezilecek yerlere verilmektedir.

Mükemmellik Sertifikası ödülünü kazanacaklar seçilirken TripAdvisor, ödül sahiplerini belirlemek için gezginlerin son 12 aylık dönem içinde TripAdvisor’daki yorum ve görüşlerinin kalitesi, sayısı ve güncelliği ile birlikte işletmenin sitedeki Popülerlik Göstergesinde kalma süresi ve sıralamasını dikkate alan özel bir algoritma kullanır. Bir işletmenin buna uygun olması için toplamda TripAdvisor yıldız derecelendirmesinin en az beş üzerinden dört olması, minimum yorum sayısına ulaşmış ve TripAdvisor’da en az 12 aydır listeleniyor olması gerekir.”

TripAdvisor Mükemmellik Sertifikası 2015 Kazananı

Müşteri hizmetlerinde mükemmelliği sağlamak adına misafir beklentilerini sadece karşılamak değil ama her defasında aşmak amacıyla hizmet vermeyi sürdüren ekibimizi yakaladığı bu başarıdan dolayı kutluyoruz.

]]>
Anneler gününüz kutlu olsun http://shakespearebistro.com/duyuru/anneler-gununuz-kutlu-olsun/ Sat, 09 May 2015 19:12:10 +0000 http://shakespearebistro.com/?p=924 UNICEF - UNİŞEF ÇOCUK DOSTU ŞEFLER

Shakespeare Coffee & Bistro UNICEF Türkiye Milli Komitesi tarafından geleneksel olarak yapılan “UNIŞEF-ÇOCUK DOSTU ŞEFLER” projesi kapsamında UNICEF’e destek veriyor.

Bu yıl projeden elde edilecek fon, “Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi” projesinde kullanılacak.

Shakespeare’in Antalya’daki Alanya, Konyaaltı ve Lara şubelerinin 10 Mayıs 2015 Anneler Gününde elde edeceği gelirlerin bir bölümü bu kapsamda UNICEF’e aktarılacak.

]]>
Shakespeare, yatırımlarına İstanbul’da devam edecek – Food in Life http://shakespearebistro.com/duyuru/shakespeare-yatirimlarina-istanbulda-devam-edecek-food-in-life/ Fri, 24 Apr 2015 12:57:31 +0000 http://shakespearebistro.com/?p=917 Shakespeare Coffee & Bistro; Antalya, Alanya, Bursa, Kayseri ve İstanbul’daki 10 ayrı noktada hizmet veren, yerel lezzetler ve dünya mutfaklarından oluşan ve sürekli yenilenen menüsünü sunmaya 2001’den beri devam eden bir restoran. Shakepeare Coffee & Bistro’nun ortaklarından Zeki Özen’e Türkiye’de bistro olmayı ve gastronomi sektöründeki gelişmeleri sorduk.

Serüveni 2001 yılında Antalya’da başlayan Shakespeare Coffee & Bistro, bugün 10 farklı noktayla misafirlerini ağırlıyor. Mekanın ortaklarından Zeki Özen ve Barış Yaşa, 1999 yılında benzer bir konsepti İngiltere’de görüyor ve bunu Türkiye’ye taşımak istiyorlar. Önce AVM içinde mağazacılık ile yola koyulan Shakespeare daha sonra cadde şubeleri de açıyor. Özen, Shakespeare’in hikayesini şöyle açıklıyor; “Türkiye’de günün her saatinde insanların keyif alarak zaman geçirebileceği bir mekan yaratma arzusuyla yola çıktık. Bunun için önce ‘bistro nedir’i tanımlamamız gerekti. O tarihlerde AVM çok yeniydi ve Antalya’da bir ilkti. Biz de böyle bir girişimde bulunmak istedik. 89 metrekare bir yerde ilk dükkânımızı açtık. 89 metrekarede yaklaşık ayda 15 bin kişi ağırlıyorduk. Menümüz İtalyan ağırlıklıydı ve bugün hala aynı aşçılarla çalışıyoruz.”

İlk açtığı dükkânla birlikte yoğun ilgi gören Shakespeare, tüketici tarafından kısa sürede kabul görmüş. Ardından ise 2. şubesi Antalya Deepo AVM’de hayata geçirilmiş. Sonra Eskişehir, Bursa, İstanbul’da da mağazalar açılıyor. Shakespeare’in yanı sıra tavuk konseptine sahip olan Wing Stop ve AVM içinde hızlı servisi ile dikkat çeken Pizza Stop ile sektöre yeni mekanlar kazandıran ortaklar, tüm markalarını aynı şemsiye altında toplayan Globe Restaurants’ı oluşturuyor. Globe ismi ise Londra’daki ünlü Shakespeare tiyatrosu olan Globe’dan geliyor. Devam eden süreçte Pikan Bakery & Coffee konseptiyle, ekşi mayalı ekmekler yapan artizan ve butik bir alan oluşturan şirket, önümüzdeki dönem için ise ilk hedeflerini İstanbul’da büyümek olarak açıklıyor. Pikan Bakery & Coffee’de; fırından yeni çıkmış ekşi mayalı ekmekler, dünya patisserie’sinden örnekler, pastalar ve güzel kahveler servis ediliyor.

“Restoran sektöründe sürdürülebilirlik çok önemli”

Gastronomi ve restoran sektörüne yönelik izlenimlerini aktaran Özen; “Biz ilk dükkanımızdan itibaren, sürdürülebilirliğin çok önemli olduğunu düşündük. Restoran sektöründe bunu sağlamak için insanları damak tadından yakalamanız gerekiyor. Dolayısıyla yaptığınız yemeği gerçekten iyi yapmanız lazım” diyor. Bistro konseptiyle günün her saati misafirlerini ağırlayabilecek olan Shakespeare, daima taze ve kaliteli malzemelerle hem dünyadan hem de Türkiye’den tatları konuklarıyla paylaşıyor.

“Şubeleşme ciddi bir yapılanma gerektiriyor”

Açmış oldukları restoran ve kafelerde en önem verdikleri konunun “mutfak” olduğunu belirten Özen, “Mutfak en önem verdiğimiz konulardan biri. Çünkü şubeleştiyseniz, standartlarda sorun yaşamaya başlıyorsunuz. Şubeleşme ciddi bir yapılanma gerektiriyor. Bunun içinde 250-300 kişilik personelimizin önemli bir kısmı yönetici pozisyonunda. Korhan Büyüksuda mutfaklar koordinatörümüz. Bir de operasyon koordinatörümüz var. Bununla birlikte diğer şubelerimizi devamlı geziyoruz. İşleyişleri kontrol ediyoruz. Denetim ve eğitim çok önemli” açıklamasını yapıyor.

“Yaptığımız işte en iyisi olmayı hedefliyoruz”

Globalleşmenin ve teknolojinin ilerlemesinin yerel tatların kaybolmasına sebep olduğunu vurgulayan Özen, yerel tatları sektörel anlamda korumanın önemini hatırlatıyor. Kendi vizyonlarını, yaptıkları işte en iyi olmak olarak ifade eden Özen, “Biz 15 yıldır bu sektörde önemli bir sürdürülebilirliği sağladık. Kendimize ait kulvarlarda en iyisi olmayı hedefliyoruz. Bundan sonra da İstanbul’da iyi konumlarda yer almak için araştırmalarımızı devam ettiriyoruz” diyerek sözlerini sonlandırıyor.

FOOD in LIFE haberi

]]>